Praktyczne wskazówki dotyczące czyszczenia i pielęgnacji okien

Czyszczenie i pielęgnacja okien – jak wykonać to sprawnie i skutecznie?

Okna są jednym z najważniejszych elementów każdego domu czy mieszkania – pozwalają na wpuszczenie do wnętrza naturalnego światła i w efekcie wpływają na komfort mieszkańców. Jednak nie do końca o nie dbamy, często pozostawiając kurz, zanieczyszczenia czy osady. Jak zatem zadbać o nasze okna, by służyły nam jak najdłużej i zachowały swoje walory estetyczne? Oto praktyczne wskazówki dotyczące czyszczenia i pielęgnacji okien:

I. Narzędzia i środki czyszczące:

 1. Mop i ściereczki – najlepiej w kolorach jasnych, dzięki temu łatwiej zauważymy zanieczyszczenia.
 2. Gąbka lub myjka – jeśli używamy płynów do czyszczenia okien, wtedy najlepiej sprawdzą się tradycyjne myjki.
 3. Woda – do czyszczenia polecamy użyć ciepłej wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Dla zwiększenia efektu połysku można dorzucić dolewkę octu.
 4. Opcjonalnie: płyn do czyszczenia okien – wybierając płyn zwróćmy uwagę na to, czy jest on przeznaczony do stosowania na konkretną powierzchnię.

II. Krok po kroku:

 1. Usuwanie kurzu – przed przystąpieniem do mycia okien, należy je dokładnie wytrzeć z kurzu, najlepiej za pomocą chustek z mikrofibry lub ściereczek.
 2. Przygotowanie okien – okna muszą być zamknięte, a klamki i okucia ochronione przed wilgocią i środkami czyszczącymi.
 3. Oczyszczenie ram okiennych – użyjmy wilgotnej ściereczki lub gąbki z wykorzystaniem płynu do mycia naczyń. Część trudno dostępnych miejsc czy krawędzi można przetrzeć za pomocą patyczka higienicznego.
 4. Czyszczenie szyb – przy użyciu gąbki lub myjki nasączonej w płynie, wyczyśćmy powierzchnię szyby, zaczynając od góry i przesuwając ruchy w dół. Z użyciem chusty z mikrofibry osuszamy szyby z pozostałej wilgoci.
 5. Czyszczenie parapetów – po wyczyszczeniu ramek i szyb, przystępujemy do oczyszczenia parapetów, korzystając z takich samych narzędzi i środków czyszczących.

III. Porady i triki:

 1. Wybierajmy dni pochmurne – promienie słoneczne przyspieszają wysychanie płynów, co z kolei może pozostawić na szybach nieestetyczne smugi.
 2. Unikajmy mycia okien w pełnym słońcu – pod wpływem gorąca środki czyszczące mogą parować, co również przyczynia się do pozostawienia zacieków.
 3. Zabrudzenia – w przypadku uporczywych plam na szybach, można skorzystać z gazetki lub ściereczki z naniesionym płynem do czyszczenia rur.
 4. Zabezpieczmy ręce – podczas czyszczenia okien używajmy rękawiczek, chroniąc w ten sposób skórę przed drażniącymi środkami.

IV. Częstotliwość mycia okien:

 1. W okresie letnim – okna warto czyścić co 2-4 tygodnie.
 2. W okresie jesienno-zimowym – okna sprawdźmy co 2-6 miesięcy.

V. Podsumowanie:

Pamiętajmy o regularnym czyszczeniu i pielęgnacji okien – oprócz estetycznego aspektu, dbanie o okna wpływa na ich żywotność i skuteczność w ochronie przed zimnem czy warunkami pogodowymi. Używajmy właściwych narzędzi i środków czyszczących, szukajmy praktycznych rozwiązań, a nasze okna będą służyły nam jak najdłużej.