Najlepsze pomysły na aranżację małego salonu: Optymalne wykorzystanie przestrzeni

Małe wnętrza zawsze stanowią wyzwanie w kwestii aranżacji. Salon małoletniej powierzchni można jednak urządzić tak, by w pełni wykorzystać pozostającą do dyspozycji przestrzeń, a jednocześnie wyglądał stylowo i funkcjonalnie. Poniżej przedstawiamy najlepsze pomysły na aranżację małego salonu.

  1. Wykorzystaj każdy metr kwadratowy

W przypadku małego salonu nie może być mowy o marnowaniu przestrzeni. Dlatego warto zaopatrzyć się w meble o odpowiednim wymiarze, które niwelują efekt zagrażającego zamurowania pomieszczenia. Świetnym rozwiązaniem są meble modułowe, np. półki lub szafki. W ten sposób wykorzystamy każdy metr kwadratowy, a zarazem uda nam się zapobiec nadmiarowi sprzętów, które tylko zatłoczą przestrzeń.

  1. Zdecyduj się na jasne kolory

Jasna paleta barw, to klucz do powiększenia optycznie małego salonu. Kolory białe, beżowe, jasnoszare lub pastelowe optycznie powiększają pomieszczenie. Dobrym rozwiązaniem będzie dobór jasnych farb, mebli czy dodatków dekoracyjnych.

  1. Zmień perspektywę

Jeżeli w naszym salonie brakuje powierzchni, spróbujmy przeorganizować to, co już posiadamy. Wyobraźmy sobie, że patrzymy z góry na nasze wnętrze. W ten sposób wyłapujemy kąty, które pozwolą na postawienie mebli w taki sposób, by skutecznie zrekompensować brak powierzchni. Wiele zależy od aranżacji i sposobu jak światło pada w pokoju.

  1. Odkryj potencjał mebli wysokiej jakości

Choć meble wyższej jakości często są droższe, warto czasami zainwestować w meble, które zaoszczędzą miejsce, pochwalą się wysokim standardem wykonania i funkcjonalnym rozwiązaniem. Na rynku istnieją meble-moduły dla małych wnętrz z ukrytymi schowkami, przestrzeniami do siedzenia lub praktycznymi półkami. To idealne rozwiązania na przykład na niewielki salon z jednocześnie funkcją części jadalnej.

  1. Wykorzystaj przestrzeń pod oknami

Jeśli pomieszczenie nie posiada balkonu, warto wykorzystać przestrzeń pod oknem na praktyczne cele. Może się tam zmieścić regał na ulubione książki, miejsce do pracy albo półka na dekoracje aranżacyjne. Dzięki temu wykorzystamy przestrzeń, która zwykle pozostaje nieużywana, a jednocześnie stworzymy praktyczną przestrzeń w salonie.

Podsumowując, urządzając mały salon, trzeba wykorzystać w stu procentach pozostające do dyspozycji metry kwadratowe. Warto wybrać jasne kolory, aby wizualnie powiększyć wnętrze, a także postawić na funkcjonalne meble, które pozwolą wykorzystać każdą wolną przestrzeń. Nie obawiajmy się również zmienić perspektywy i zastanowić się, w jaki sposób nasze meble i dodatki dekoracyjne mogą pomóc oszczędzić w salonie każdy centymetr.