Inspiracje z nowoczesnym stylem industrialnym w aranżacji wnętrz

Nowoczesny styl industrialny w aranżacji wnętrz – jak się go stosuje?

 1. Czym jest styl industrialny?

Styl industrialny to modna tendencja występowania w aranżacji wnętrz, która czerpie inspirację z fabrycznej infrastruktury i innych miejskich elementów, takich jak cegła, beton czy metal. Pojawia się w odważnych bryłach, surowych wykończeniach i zwykle pozbawionych elementów ozdobnych częściach mebli. Styl industrialny z powodzeniem stosowany jest w nowoczesnych mieszkaniach oraz loftach, ale sprawdza się też w bardziej tradycyjnych wnętrzach, nadając im nowoczesną wersję stylu vintage.

 1. Jak zastosować nowoczesny styl industrialny we wnętrzu?

Aby zastosować nowoczesny styl industrialny we wnętrzu musimy zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów:

 • Kolorystyka – styl industrialny opiera się na intensywnych kolorach i intrygujących kontrastach. Najczęściej używane są odcienie szarości, czerni i bieli. Śmiało można też dobrać zdecydowane kolory, np. czerwień, granat czy zieleń.

 • Materiały – w aranżacji industrialnej ważne są surowe materiały. Beton, cegła, drewno, szkło, metal, skóra to podstawowe elementy wykorzystywane przy tworzeniu takiego wystroju.

 • Meble – meble w stylu industrialnym zazwyczaj posiadają wyraźne kształty, duże i grube ramy wykonane z metalu lub drewna. Mogą one posiadać obicie ze skóry bądź tkaniny i być w wyraźny sposób przetarte.

 • Oświetlenie – lampy i kinkiety w stylu industrialnym zazwyczaj posiadają metalową oprawę i wykorzystują nienaruszone żarówki przemysłowe, co dodaje jeszcze bardziej surowego wyglądu.

 • Dekoracje – w wystroju industrialnym nieobowiązkowe są dekoracje. Najczęściej wykorzystują się proste, ale praktyczne przedmioty, takie jak półki, wieszaki bądź metalowe kosze na owoce.

 1. Jakie inspiracje z nowoczesnym stylem industrialnym możemy wykorzystać w aranżacji wnętrz?
 • Rury kanalizacyjne – element krętych rur kanalizacyjnych zamienić można w oryginalną szafkę bądź półkę, idealną do wnętrz industrialnych.

 • Palety – surowe palety z drewna to idealny element, który wprowadzi trochę industrialności do naszego mieszkania. Można z nich zbudować ciekawy regał czy łóżko.

 • Zabudowy ze szkła i metalu – modele w których połączono szkło z metalowymi elementami to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych drzwiczek do szaf i mebli.

 • Cegła ścienne – ceglane ściany to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów aranżacji wnętrz w stylu industrialnym. Może to być ceglana ściana, którą pozostawiamy w swoim naturalnym wyglądzie lub kładziemy imitujące ją płytki.

 • Meble ze stali nierdzewnej – wykorzystanie mebli ze stali nierdzewnej lub ich imitacji to kolejny przykład na wprowadzenie industrialnego klimatu do wnętrza.

 1. Czemu nowoczesny styl industrialny cieszy się tak dużym powodzeniem?

Temat aranżacji wnętrz z wykorzystaniem stylu industrialnego stale powraca i cieszy się dużym zainteresowaniem. Istnieje kilka powodów takiej popularności. Pierwszym z nich jest surowy i minimalistyczny styl, który wprowadza do wnętrza oryginalność i odrobinę nostalgii. Po drugie, meble i elementy wystroju industrialnego są zazwyczaj funkcjonalne i trwałe, dzięki czemu wprowadzają do mieszkań styl i solidną jakość. Trzecim powodem cieszenia się nowoczesnym stylem industrialnym jest to, że można go łatwo łączyć z innymi zabiegami aranżacyjnymi. Styl industrialny sprawdza się w mieszkaniach w różnym stylu, od klasycznych aż po nowoczesne i minimalne.

 1. Jakie bywają wady stosowania nowoczesnego stylu industrialnego we wnętrzu?

Choć styl industrialny z powodzeniem można stosować w aranżacji wnętrz, to wiąże się też z pewnymi wadami. Pierwszą z nich jest brak przystępności. Często elementy wystroju industrialnego są kosztowne i wymagają dużo miejsca. Po drugie, styl industrialny może wprowadzić do wnętrza nieco zbyt mocno surowy klimat, co może czasem kojarzyć się z magazynem czy warsztatem, a nie z przestrzenią mieszkalną. Trzecia wada to wyjątkowe trudności w zharmonizowaniu z innymi stylami. Wymaga to od projektanta wnętrz użycia wyobraźni i kombinacji kilku inspiracji, by dopasować je do swojej aranżacji wnętrza.